تبلیغات
ღ♥دنیای دخترانღ♥ - خون
♥Just Girls♥

خون

دوشنبه 16 مرداد 1391 01:23 ب.ظ

نویسنده : Baran

سلام. امروز رفته بودم توی بیمارستان مامانم آزمایش خون دادم. اخه مامانم هد نرس بیمارستان بازرگانانه یهنی سر پرستاره. به مامانم گفتم خودت ازم خون بگیر ولی گفت میترسم از تو خون بگیرم!!!بالا خره یک پیرمرد ازم خون گرفت ولی خداییش خیلی خوب گرفت اصلا دردم نیومد.خلاصه خونم رو گرفت و برد آزمایشگاه. الان فقط جای سرنگ روی دستم مونده یک کم هم درد میکنه شماها هم تا حالا آزمایش خون دادید؟؟ توی نظرات بهم بگید.

راستی من دوست دارم وفتی بزرگ شدم یک متخصص اطفال بشم آخه علاقه ی خیلی زیادی به تجربی و شیمی و ریاضی دارم. توی این درس ها هم خیلی قویم به غیر از شیمی که هنوز بهش نرسیدم. حتی از این که بخوام دل و روده ی طرف رو در بیارم هم هیج ترسی ندارم و حالم بد نمیشه!!حالا هر کس مثل من به رشته ی تجربی علاقه داره بره ادامه...

خوب کسایی که اومدن ادامه معلومه مثل خودمه پس بفرمایید این هم عکس های مربوط به تجربی:

:::::::::::::::::::::           :::::::::::::::::         ::::::::::::::::::::::

این عکس گلبول های داخل خونه. تا اون جا که من میدونم این هاست:

گلبول سفید

گلبول قرمز

پلاکت ها

پلاسماها

گلبول قرمز
گلبولهای قرمز حاوی ماده ای بنام هموگلوبین (Hemoglobin) هستند که امکان برداشتن و رساندن اکسیژن به نقاط مختلف بدن را فراهم می کنند. به همین دلیل لازم است تا خون تازه برای جایگزینی و انجام وظیفه به فرد بیمار هنگام جراحی یا خونریزی های شدید، داده شود.

پلاکت
وظیفه اصلی پلاکت ها که به آنها Platelet هم گفته می شود، کمک به جلوگیری از خونریزی شدید به هنگامی است که در قسمتی از بدن جراحتی رخ داده. آنها عامل اصلی بند آمدن خون می باشند. هنگامی که یکی از راه های جریان خون دچار پارگی می شود پلاکت ها در آنجا جمع می شوند و بطور موقت مانع از خونریزی شدید می شوند. (در واقع نقش آنها تسریع انعقاد خون می باشد.)

پلاسما
Plasma ها حامل سلولهای خون هستند و شامل عامل لخته شدن خون می باشند. آنها ترکیبی از پروتئین، نمک و آب هستند و توانایی حمل مواد غذایی، مواد عالی، هورمونها و سلولهای خون را در مسیر جریان خون دارند. از وظایف مهم پلاسما کمک به پلاکت ها برای در کنار هم ماندن و لخته شدن خون هنگام خونریزی می باشد. (برای درک بهتر شما می توانید پلاکت ها را به آجر و پلاسما را به سیمان و عمل جلوگیری از خونریزی را به درست کردن یک دیوار با آجر و سیمان تشبیه کنید)

گلبول سفید
این سلولها اولین وسیله تدافعی بدن در مقابل بیماری می باشند. آنها توانایی این را دارند که از خون بیرون آمده و به کمک بافت یا عضوی که دچار جراحت یا بیماری شده است بروند. در بسیاری از موارد که بدن برخی از بیماران به آنتیبیوتیک (antibiotic) ها پاسخ مناسب نمی دهد، برای بیمار گلبول سفید تجویز می شود.

خوب دیگه امیدوارم خوشتون اومده باشه. اگه دوست دارید نظر بدید.

مرسی


 
دیدگاه ها : نظر در مورد ایت مطلب:
آخرین ویرایش: دوشنبه 16 مرداد 1391 01:57 ب.ظ